VERİMDER UYARIYOR: ISI YALITIMI İÇİN BİNAYA UYGUN DOĞRU MALZEME SEÇİN

Ülkemizdeki kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla kurulan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, Türkiye’de enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konularında ses getiren projelerine devam ediyor.   Kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat - enerji sektörleri ve kanaat önderlerini bilgilendirme amacıyla bugüne kadar Türkiye’nin pek çok ilini Anadolu Buluşmaları kapsamında ziyaret eden VERİMDER’in yeni durağı Gaziantep oldu.   Gaziantep’te katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleşen toplantıda, “Yalıtımın hem doğa hem de ekonomiye katkısı”, halkın sürekli sorguladığı “yapı malzemesi mi yalıtım malzemesi mi?”ve “yalıtım konusunda doğru bilinen yanlışlar” gibi merak edilen konular masaya yatırıldı.  

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFUNUN EN ÖNEMLİ BAŞLIĞI YALITIM
 
2018 yılından bu yana Türkiye’nin pek çok ilinde düzenlenen Anadolu Buluşmaları ile kamuoyuna ulaştıklarını ifade eden VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Bugün dokuzuncu kez düzenlediğimiz Anadolu Buluşmaları, gittiğimiz her ilde ilgili herkesin merakla beklediği bir etkinlik halini aldı. Bunun nedeni ise yalıtım konusunda daha da bilinçlenen bir kamuoyunun varlığı. Çünkü biliyoruz ki dünyamızdaki enerji kaynakları giderek azalıyor. Sürdürülebilir bir kalkınma modeli ile çevremizi korurken, tüketicilerin yaşam kalitesini de aynı seviyede devam ettirebiliriz. Gelişmiş ülkelerin birincil önceliği fosil yakıt tüketimini bırakarak, enerji verimliliği alanında eylem planı yapmak. Bu acil durum çağrısına bizler de duyarsız kalamayız. Elimizde var olan enerji kaynaklarını gelecek nesillere bırakabilmenin yolu enerji tasarrufundan geçiyor. Enerji verimliliği ve tasarrufu denince ilk akla gelen yöntem, binaların dış cephelerine yalıtım uygulanmasıdır. Burada uygulamadan ziyade bir sistemden bahsetmeliyiz. Tekniğine uygun bir ısı yalıtımı uygulaması ile yaklaşık %50 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra binaların görünümü güzelleşirken yapının korunmasına da katkı sağlanmaktadır” dedi.  

HANGİSİ YALITIM HANGİSİ YAPI MALZEMESİ
 
Yapı malzemelerinin ısı yalıtım malzemesi olarak değerlendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığınınvurgulandığı toplantıda, ısı yalıtımının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili detaylar paylaşıldı. Uzmanlar, enerjiden verim elde etmenin en kolay ve hızlı yolu olarakısı yalıtımını işaret ediyorlar. Tam da bu nedenle ısı yalıtımı uygulamalarında sisteme özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ısı yalıtımının uzun ömürlü ve sağlıklı olmasının yolu ise binaya uygun yalıtım malzemesi seçmekten geçtiğini belirtiyorlar. Bu çerçevede VERİMDER’in Gaziantep Anadolu Buluşması’nda binalarda kullanılan gaz beton, tuğla ve ‘bims’ gibi ekipmanların bazı kişiler tarafından “yalıtım malzemesi olarak düşünülse de” bu araçların yalnızca yapı malzemesi olduğu, binalarda yalıtım için kullanılacak malzemelerin mutlaka binanın özelliklerine, kullanım amacına, tüketicinin ihtiyaçlarına ve verimlilik beklentilerine dikkat edilmesinin önemi belirtildi.   Toplantıda, yalıtım uygulamalarının tek bir yerden, paket sistem olarak kullanılmasının aynı zamanda tüketiciyi de koruduğu vurgulanırken ısı yalıtım sistemleri birçok bileşenden oluşan kompozit yapılar olduğu için de farklı markalara ait malzemelerin kullanılması durumunda uyumsuzlukların ortaya çıktığı ifade edildi.  

ISI YALITIMI İLE FATURALARDA YARI YARIYA DÜŞÜŞ MÜMKÜN
 
Öte yandan toplantıda ısı yalıtımı konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Emre Alkin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ürettiğimiz enerjinin büyük bir kısmını binaları ısıtma ve soğutma için kullanıyoruz. Ancak kullanılan bu enerjinin neredeyse %80’i boşa gidiyor. Dernek olarak yaptırdığımız analizlerde gördük ki, binalarda yapılan ısı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ya da soğutma için harcanan tutarlardayarı yarıya düşüş gözlemleniyor.”


ISI YALITIMI YALNIZCA ISITMA İÇİN DEĞİL SOĞUTMA İÇİN DE KULLANILMALI
 
İklimlendirme uzmanlarına göre, ısı yalıtımı hala kamuoyu tarafından yalnızca binayı ısıtmak için kullanılan bir yapı malzemesi olarak düşünülüyor. Bu yanlış algılama, enerji verimliliği ve ısı tasarrufu konusundaki en önemli engellerden biri…İklimlendirme uzmanları konuya ilişkin yaptıkları açıklamalarda şu önemli değerlendirmeleri yapıyorlar: Özellikle konutlarında ısı yalıtımı olmayanher 10 kişiden 6’sı, ısı yalıtımının sadece soğuktan korunmak için yapıldığını düşünüyor. Akdeniz gibi sıcak iklimlere sahip bölgelerde ısı yalıtımına duyarlılık bu nedenle diğer bölgelere göre daha düşük. Oysaki ısı yalıtımı, ısı kaybını minimuma indirerek evlerin kışın sıcak yazın ise soğuk kalmasını sağlar. Bunu yaparken evin bölümleri arasında dengeli oda sıcaklıkları yaratır. Binalarda küf ve mantar oluşumunun önüne geçilirken, binayı dış dış etkenlerden koruduğundan; onarım masrafları düşürülür. Öte yandan binanın beton içindeki demirlerinin paslanmasını önleyerek, binaların depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.Tüm bunları sağlarken bir dış mekân uygulaması olduğu için iç mekânda alan kaybı yaşanmaz ve dış cephede estetik bir görüntü elde edilir. Yakıt tüketimi azaltılarak, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı pozitif yönde etki sağlanır.